Digitus Digitus DK-SCEC64-0030 solar panel accessory Cable
Digitus DK-SCEC64-0030, Cable, Black, Red, 4 mm², MC4, Male, Female
DK-SCEC64-0030
PayPal
Digitus DK-SCEC64-0030. Product type: Cable, Product colour: Black, Red, Core size: 4 mm². Connector type: MC4, Connector 1 gender: Male, Connector 2 gender: Female. Power source type: DC, DC input voltage: 1500 V, Maximum current: 30 A. Cable length: 3 m. Package width: 185 mm, Package depth: 285 mm, Package height: 45 mm
  • Length: 3m
  • Conductor cross-section: 4mm²
  • Voltage tolerance: up to 1500V DC / 1000V AC
  • Rated current: 30 A
  • Conductor material: Tinned copper wire
  • Conductor structure:TS 56/0.285±0.01
  • Conductor diameter: 2.4mm
  • Insulation material: XLPO
  • Jacket material: XLPO
  • Plug material: PPE, PA 66, halogen-free
  • Insulation diameter: 3.8mm ±0.1mm
  • Outer diameter: 5.5mm ±0.2mm
  • Temperature range: -40 °C to 85 °C
  • Contact resistance: ≤0.509Ω
  • Insulation resistance: ≥ 580MΩ-km
  • Dielectric strength: AC 6.5 kV / DC 15 kV (5 minutes)
  • Spark test: 7 kV