Kingston Kingston Technology KVR32N22S8/16 memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 3200 MHz
Kingston Technology KVR32N22S8/16, 16 GB, 1 x 16 GB, DDR4, 3200 MHz, 288-pin DIMM
KVR32N22S816
PayPal
Kingston Technology KVR32N22S8/16. Component for: PC/Server, Internal memory: 16 GB, Memory layout (modules x size): 1 x 16 GB, Internal memory type: DDR4, Memory clock speed: 3200 MHz, Memory form factor: 288-pin DIMM, CAS latency: 22
  • Power Supply: VDD = 1.2V Typical
  • VDDQ = 1.2V Typical
  • VPP = 2.5V Typical
  • VDDSPD = 2.2V to 3.6V
  • Nominal and dynamic on-die termination (ODT) for
  • data, strobe, and mask signals
  • Low-power auto self refresh (LPASR)
  • Data bus inversion (DBI) for data bus
  • On-die VREFDQ generation and calibration
  • Single-rank
  • On-board I2 serial presence-detect (SPD) EEPROM
  • 16 internal banks; 4 groups of 4 banks each
  • Fixed burst chop (BC) of 4 and burst length (BL) of 8
  • via the mode register set (MRS)
  • Selectable BC4 or BL8 on-the-fly (OTF)
  • Fly-by topology
  • Terminated control command and address bus
  • PCB: Height 1.23” (31.25mm)